مقایسه ایزوگام و قیرگونی ، مزایا و معایب

مقایسه ایزوگام و قیرگونی

امروزه استفاده از انواع عایق های رطوبتی نظیر ایزوگام و قیر گونی به منظور مقاوم سازی ساختمان ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

مقاومت ایزوگام و قیرگونی روی رویه از ماده و نحوه نصب آن بستگی دارد. در این مقاله، در حالی که ایزوگام و قیرگونی را مقایسه می کنیم، توضیحات اضافی هم داده می شود.

مقایسه جامع ایزوگام و قیرگونی

هزینه ساخت و ساز روز به روز افزایش می یابد و به همین دلیل، بهتر است از ابتدای کار و هنگام شروع ساخت بنا، نکات ایمنی و محافظت را رعایت کنیم تا پس از چند سال، نیازی به هزینه های اضافی و بسیار زیاد برای تعمیرات نباشد و در عین حال، یک مهندس، معمار و شرکت ساخت و ساز به دلیل رعایت نکات مهم در طول ساخت بنا اعتبار خود را از دست ندهد.

یکی از امور مهمی که باید در ساختمان سازی مورد توجه قرار گیرد، مقاومت ساختمان در برابر رطوبت است. در مناطقی که دارای اقلیم مرطوب هستند، اهمیت پرداختن به این مسئله بیشتر است.

اگر رویه، دیوارها و کف یک ساختمان در برابر آب و رطوبت مقاوم نباشد، پس از مدتی، ساختمان مشکلاتی با باران و افزایش رطوبت هوا خواهد داشت.

میان موادی که برای مقاومت ساختمان در برابر رطوبت و جلوگیری از نفوذ آب استفاده می شود، ایزوگام و قیرگونی قرار می گیرد. در ادامه، ویژگی ها، مزایا و معایب استفاده از آنها را بررسی و ایزوگام و قیرگونی را مقایسه می کنیم.

قیرگونی چیست؟

قیرگونی نوعی شیت سنگین است که در ساخت و ساز استفاده می شود. این شیت ها با ترکیبی از نوعی کاغذ، فیبرگلاس ، بوته و ترنج با آسفالت تولید می شوند. با این ترکیب، ماده ای ضدآب تولید می شود که به طور اصلی برای پوشش روی ها استفاده می شود.

قیرگونی تقریباً با ایزوگام یکسان است با این تفاوت که آسفالت در قیرگونی استفاده نمی شود، در حالی که در تولید ایزوگام آسفالت استفاده می شود. با وجود این تفاوت، این دو محصول برای همان هدف استفاده می شوند و گاهی اوقات به جای هم استفاده می شوند و تفاوتی در میان آنها نمی کنند.

قیرگونی قرن ها است که در ساخت و ساز استفاده می شود. در اصل، پارچه ها و لباس های قدیمی برای تهیه قیرگونی استفاده می شد، اما امروزه از کاغذ و محصولات بازیافتی (معمولاً کارتن) و ملات استفاده می شود تا قیرگونی تولید شود.

انواع قیرگونی

معروف ترین نوع قیرگونی قیرگونی 15 نام دارد. وزن این سنگ 15 پوند در مترمربع است. این نوع قیرگونی در زمانی به میزان کمی تولید می شد که بحران نفت به این تناقض بود. در حال حاضر برای کمتر مصرف کردن مواد نفتی در ساخت قیرگونی، به جای آسفالت از قیر استفاده می شود.

قیرگونی 15 دیگر همان نام است و وزن این نوع قیرگونی از هفت و نیم پوند تا دوازده و نیم پوند متغیر است و این وزن متغیر استفاده شده استفاده کننده و برخی استانداردها. نوعی دیگر از قیرگونی به نام قیرگونی 30 وجود دارد. وزن این سنگ بین شانزده و بیست و هفت پوند در مترمربع است.

استاندارد های لازم برای قیرگونی

کلاس استاندارد قیرگونی به عنوان یکی از مواد ساختمانی به D است. نوع دیگری از آسفالت وجود دارد که از کاغذ تازه سازی شده ساخته شده و سپس با آسفالت مخلوط می شود.

اکنون، فیبرها با نخ های بلند برای تهیه قیرگونی استفاده می شوند. زیرا علاوه بر کیفیت بالاتر، وزن آنها کمتر است و گاهی اوقات مکانیکی بهتر از موادی که در گذشته برای ساخت قیرگونی استفاده می شد.

واحد دقیق برای درجه بندی این نوع محصولات استفاده می شود! یعنی تعداد دقایقی که برای تغییر رنگ یک ماده شیمیایی حساس تعیین می کند.

درجه های متداول شامل ده، بیست، سی و هفت و شصت هستند. امتیاز بالاتر، مقاومت بیشتر به رطوبت و وزنی سنگین تر را نشان می دهد. یک شیت بیست دقیقه معمولاً حدود 3.3 پوند در مترمربع وزن دارد، یک شیت سی دقیقه حدود 3.75 پوند در مترمربع وزن دارد و یک شیت شصت دقیقه حدود 6 پوند در مترمربع وزن دارد.

هرچه مقدار مواد استفاده شده در ساخت این محصول کمتر شود، مقاومت آنها در برابر رطوبت کاهش می یابد، در حالی که شیت های سنگین تر از موجودیت مقاوم تری هستند.

برای مقایسه ایزوگام و قیرگونی، می توان از میزان استفاده آنها در ساختمان اشاره کرد. قیرگونی کمتر از ایزوگام استفاده می شود، به خصوص در پوشش رویه ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، ایزوگام بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

در برخی از ساختمان ها، برای کفپوش از شن و آسفالت، چوب و نوعی تخته های چوبی استفاده می شود. گاهی اوقات، ترکیبی از شن و سنگ استفاده می شود، زیرا تنها شن مقاوم در برابر باد و نور خورشید نیست.

اندازه و متراژ  قیرگونی

قیرگونی به اندازه ها و ضخامت های مختلف تولید می شود و به طور کلی به صورت رول عرضه می شود. اندازه و ضخامت رول ها متفاوت است و رول ها در بازار به اندازه های یک متر، پانزده متر و سی متر وزنی شانزده کیلوگرم تا چهارده کیلوگرم عرضه می شوند.

گاهی اوقات، این رول ها با خطوط چسب کردن صفحه طراحی می شوند تا بتواند به راحتی و مستقیم بر روی سقف نصب شود.

روش نصب قیرگونی

روش های نصب برنجال روی سقف متفاوت است و به طور کلی برای نصب آن چندین لایه استفاده می شود و هنگام قرار دادن لایه ها در کنار هم، آسفالت گرم یا آسفالت سرد یا چسب ویژه استفاده می شود.

در ساختمان های قدیمی، برنجال های سبکی برای سقف استفاده می شد و مواد ضدآب و ضدآب برای تسطیح استفاده می شد، اما در ساختمان های مدرن، برنجال های 8 تا 10 فوت استفاده می شود.

ضخامت سقف برنجال حدود دو تا سه سانتیمتر است و حضور فیبرها در برنجال آن را قوی و مقاوم در سطح دیوار یا سقف می کند و آن را در محل خود استوار می کند.

 

معرفی ایزوگام

ایزوگام‎ها برای حفاظت از انواع ساختمان‎ها ساخته شده اند. برای ساخت ایزوگام از قیر استفاده می‎شود. قیر مخلوطی از مواد آلی و مایعات است که خیلی چسبناک و ضدآب است.

ایزوگام برای پوشش دادن به دیوارها، سقف‌ها و سقف‌های پوشش دار استفاده می‌شود. ایزوگام به صورت انواع مختلف تولید می‌شود و در کل به صورت رول بزرگ‌های تولید می‌شوند.

ایزوگام از چند سال قبل استفاده می‌شود تا سقف و دیوارها را پوشش داده و آن را ضدآب کند و این ماده یکی از مواد اصلی استفاده شده در ساخت سقف است و در اصل بیشتر ما سقف ایزوگامی در خانه‎هایمان را دیده‌ایم یا سقف ایزوگام در ساختمان‎های در دست ساخت را دیده‌ایم.

ترکیبات ایزوگام

ایزوگام از ترکیبی از قیر با سایر مواد ساخته می‌شود و در اصل دو لایه دارد. لایه پایینی شامل غلافی پلیمری است که به عنوان پشت زمینه جامد استفاده می‌شود و اغلب با الیاف شیشه‌ای تقویت شده است. جهت ساخت لایه محافظ بالایی از دانه‌های معدنی استفاده می‌شود و در نهایت با مخلوطی از قیر هر دو لایه پوشانده می‌شوند.

عموما به عنوان یک لایه اضافی زیر این لایه‎ها از قرقره استفاده می‌شود. در واقع آنها از این روش برای پوشش دادن به سقف و دیوارهای کناری استفاده می‌کنند و در بعضی موارد آسفالت به آن اضافه می‌شود.

نصب و اجرای ایزوگام

یکی از کاربردهای ایزوگام در روی سقف استفاده ایزوگام به عنوان جداسازی پوشش سقف اصلی از پنجره سقف است تا در هنگام بارش و تجمع آب، لایه حفاظت اضافی (لایه اول پوشش سقف اصلی است!) جلوی ورود آب و رطوبت به ساختمان را می‎گیرد.

در ضمن، نصب ایزوگام بر روی سقف امکان دارد که در طول ساختمان‎کشی، صفحه ساختمان را دچار آسیب نکند همچنین امکان استفاده از سقف و حفاظت از پوشش را فراهم می‎کند.

گاهی اوقات ایزوگام برای صاف کردن سقف استفاده می‎شود. علاوه بر این، در ساختمان‎های قدیمی، با ایزوگام سقف، امکان استفاده مجدد آن را فراهم می‎کنند.

البته، امکان دارد که به دلیل وجود ایزوگام روی سقف، دمای منطقه سطح سقف افزایش یابد و سبب ساییدگی آسفالت و الیاف درون ایزوگام شود. البته با نصب گذرگاه تحت عنوان آندر لیمنت می‎توانید بهداشت سقف و ایزوگام خود را تضمین کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوی محافظت شده هست !!
پیمایش به بالا
ارتباط با ما